تبلیغات
بدو بدو فییلتر شکن - 9 نکته و ترفند برای بهینه کردن فایرفاکس

جستجو

 

9 نکته و ترفند برای بهینه کردن فایرفاکس

پنجشنبه 15 مرداد 1388   09:52 ب.ظ


نوع مطلب : نرم افزار ،


مدتی از انتشار نسخه 3.5 مرورگر محبوب فایرفاکس می گذرد و هر روز بر تعداد کاربران این مرورگر افزوده می شود اما با وجود بهبود میزان مصرف رم و دیگر عواملی که در نسخه های قبلی موجب بروز برخی مشکلات و کند شدن فایرفاکس می شد، نسخه جدید نیز در برخی مواقع با این مشکلات مواجه است که می توانید با به کار بردن توصیه ها و نکات زیر شما نیز فایرفاکس سریع و روان را تجربه کنید.

 • حذف صفحه خانگی پیش فرض فایرفاکس :

به منظور حذف صفحه پیش فرض فایرفاکس از منوی Tools گزینه Options را انتخاب و از برگه Main گزینه Blank Page را برای صفحه خانگی انتخاب کنید.

10tipff-1

تنظیمات مربوط به صفحه خانگی

 • استفاده از تم پیش فرض فایرفاکس و افزونه های مفید :

تا حد امکان از تم پیش فرض فایرفاکس استفاده نمایید و استفاده از افزونه هایی مانند NoScript | Adblock | Flashblock که می توانند نقش مهمی در بارگزاری سریع صفحات وب داشته باشند را فراموش نکنید.

 • تنظیمات مربوط به دانلود فایل در فایرفاکس :

از منوی Tools گزینه Options را انتخاب کنید و از برگه Main تنظیمات مربوط به دانلود فایل را تغییر دهید:

...

تنظیمات محل ذخیره فایل و پنجره دانلود

 • تنظیمات مربوط به فایل ها و نرم افزارها :

برای داشتن مرورگری  سریع بهتر است تا حد امکان از بارگزاری فایل ها در فایرفاکس اجتناب کنید و برخی از فعالیت ها را به نرم افزارهایی غیر از فایرفاکس انتقال دهید.

برای این منظور از منوی Tools گزینه Options را انتخاب و در برگه Applications تنظیمات زیر را اعمال کنید.

- گزینه Save File را برای فایل هایی مانند : pdf- doc – rar – zip و … را انتخاب کنید.

- گزینه mailto را به یکی از اکانت های خود در گوگل و یاهو انتقال دهید.

- اگر مشترک تعداد زیادی فید هستید که هنگام شروع به کار فایرفاکس شروع به بروز رسانی می کنند فید های خود را نیز به نرم افزاری دیگر منتقل کنید. ( بهتر است از نرم افزار های فید خوان یا گوگل ریدر استفاده نمایید)

 • افزایش حافظه مربوط به فایل های Cache :

با فعال سازی این گزینه هنگامی که برای اولین بار به سایتی مراجعه می کنید قسمتی از فایل ها مربوط به آن در مرورگر شما ذخیره شده و در مراجعات بعدی نیازی به بارگزاری مجدد آن ها نیست بدین ترتیب سرعت مرور صفحات نسبت به حال اول مقداری بهبود می یابد.

برای این منظور به مسیر  File >Options >Advanced >Network مراجعه و مقدار Offline Storage را افزایش دهید.

افزایش فضای فایل های Cache

افزایش فضای فایل های Cache

 • تنظیمات مربوط به تاریخچه مرورگر :

ذخیره تاریخچه مربوط به مرور صفحات وب می تواند در دراز مدت موجب کند شدن فایرفاکس شود برای جلوگیری از این مشکل ابتدا از گزینه Options به برگه Privacy رفته و گزینه مقابل Firefox Will را به Use custom settings for history تغییر دهید سپس تنظیمات را طبق تصویر زیر انجام دهید.

تنظیمات تاریخچه مرور صفحات وب

تنظیمات تاریخچه مرور صفحات وب

اگر جزء کاربرانی هستید که پس از استفاده از مرورگر دیگر نیازی به ذخیره کوکی ها، تاریخچه مرور صفحات وب ، تاریخچه دانلود ها، کلمات عبور ذخیره شده و … ندارید می توانید با فعال کردن گزینه  clear history when Firefox closes  و انجام تنظیمات مربوط به آن در هنگام خروچ از فایرفاکس به صورت خودکار اطلاعات اضافی را حذف کنید.

 • بررسی بوکمارک ها و حذف بوکمارک های اضافی :

اگر شما در هنگام وبگردی از قابلیت بوکمارک کردن صفحات وب توسط مرورگر استفاده می کنید ممکن است با مشکل تکراری بودن بوکمارک ها و یا غیر فعال شدن لینک مربوط به آن ها روبرو شده باشید، برای حل این مشکل می توانید از افزونه CheckPlaces استفاده کنید. این افزونه می تواند بوکمارک های تکراری و یا بوکمارک هایی را که دارای لینک های شکسته هستند شناسایی و حذف کند.

 • غیر فعال کردن به روز رسانی خودکار فایرفاکس و اجزای آن :

به روز رسانی فایرفاکس و اجزای آن مانند : افزونه ها ، پلاگین ها و … می تواند تاثیر بسیاری در نحوه عملکرد فایرفاکس و سرعت آن  داشته باشد ولی به روز رسانی خودکار توسط فایرفاکس برای کسانی که از اینترنت با سرعت پایین استفاده می کنند می تواند مشکلاتی را ایجاد کند، برای برطرف کردن این مورد در مسیر مقابل  تغییرات لازم را انجا م دهید : File > Options > Advanced > Update

غیر فعال کردن به روز رسانی خودکار اجزای فایرفاکس

غیر فعال کردن به روز رسانی خودکار اجزای فایرفاکس

با غیرفعال کردن این گزینه ها به روزرسانی فایرفاکس را فراموش نکنید و به طور مستمر افزونه ها و فایرفاکس را به روزرسانی کنید.

 • ایجاد تغییرات در قسمت About:Config برای بهبود هر چه بیشتر فایرفاکس :

ابتدا در قسمت آدرس بار عبارت about:config را تایپ کنید .

سپس بر روی  I’ll be careful , I promise کلیک کنید .

تغییرات زیر را برای بهینه کردن فایرفاکس انجام دهید. اگر مقادیر ذکر شده وجود نداشت آن ها را ایجاد نمایید.

 1. در قسمت فیلتر عبارت accessibility.typeaheadfind.enablesound را وارد نمایید و با دوبار کلیک بر روی آن مقدار آن را به False تغییر دهید.( این عمل سبب غیر فعال شدن صدایی می شود که هنگام پیدا نشدن عبارت مورد نظر در متن صفحات وب شنیده می شود)
 2. در قسمت فیلتر عبارت alerts.totalOpenTime را وارد کنید و مقدار آن را به 2000 کاهش دهید.( بدین وسیله پیام مبنی بر تمام شدن دانلود فایل ها زودتر نمایش داده می شود)
 3. در قسمت فیلتر عبارت browser.bookmarks.max_backups را وارد کنید و مقدار آن را به 2 کاهش دهید. ( با این کار تعداد پشتیبان های تهیه شده از قسمت بوکمارک ها به 2 عدد کاهش پیدا می کند)
 4. به طور معمول فایرفاکس فایل های مربوط به مرور صفحات وب را در درایو ویندوز نگه داری می کند برای تغییر محل ذخیره سازی این فایل ها ابتدا در قسمت خالی صفحه راست کلیک کنید و از منوی New گزینه String را انتخاب نمایید، نام مقدار جدید را به browser.cache.disk.parent_directory و مقدار آن را به مسیر دلخواه خود تغییر دهید.
 5. در فضای خالی صفحه راست کلیک کنید و از منوی New گزینه Integer را انتخاب نمایید، نام مقدار جدید را browser.download.manager.openDelay و مقدار آن را به 2000 یا 3000 تغییر دهید.( این عمل باعث می شود تا پنجره دانلود با تاخیر 2 یا 3 ثانیه ای نمایش داده شود بدین ترتیب پنجره دانلود برای فایل های با حجم ناچیز نمایش داده نمی شود)
 6. شما می توانید با فشردن کلید ترکیبی Ctrl+Shift+T تب های بسته شده را بازگردانی کنید این عمل می تواند 10 تب آخری را که بسته شده اند نمایش دهد برای کاهش تعداد تب ها در قسمت فیلتر عبارت browser.sessionstore.max_tabs_undo را وارد کنید و مقدار آن را از 10 به 5 یا هر مقدار که می خواهید تغییر دهید.
 7. در قسمت فیلتر عبارت browser.sessionstore.max_windows_undo را وارد کنید و مقدار آن را از 3 به 1 یا هر مقدار دلخواه تغییر دهید.( این مورد نیز عملکردی مانند مورد قبل دارد ولی برای زمانی کاربرد دارد که با فشردن کلید های ترکیبی Ctrl+Shift+N قصد بازگردانی پنجره بسته شده را دارید)
 8. هنگامی که در آدرس بار مرورگر خود نشانی و یا کلمه ای را وارد می کنید فایرفاکس با جستجو در تاریخچه مرور صفحات وب قبلی صفحات که در آدرس های آن ها کلمات مشابه وجود داشته باشد پیشنهاد می دهد، بیشترین مقدار این عمل به طور معمول 12 آدرس است که می توانید آن را کاهش دهید. برای این منظور در قسمت فیلتر عبارت browser.urlbar.maxRichResults را وارد کنید و مقدار آن را از 12 به 6 یا مقدار دلخواه خود کاهش دهید.
 9. فایرفاکس به طور معمول می تواند 20 صفحه popup را همزمان نمایش دهد برای کاهش این مقدار عبارت dom.popup_maximum را در قسمت فیلتر وارد کنید و مقدار آن را از 20 به 8 یا مقدار دلخواه خود کاهش دهید.
 10. در قسمت فیلتر عبارت security.dialog_enable_delay را وارد کنید و مقدار آن را به 1000 ( یک ثانیه ) تغییر دهید. ( این عمل باعث کاهش زمانی می شود که باید برای نصب افزونه ها صبر کنید)

منبع : Makeuseof


نوشته شده توسط : ...:::OHSEN^^:::...